Коментари и въпроси за Git лекциите

  1. Здравейте :)

    Докато учите за теста утре, искаме да ви подканим да отделите 2 минути, за да ни споделите наблюденията и въпросите си за последните две лекции. Интересува ни мнението ви за всичко:

    • Темата - Полезно ли беше за вас това, което говорихме за Git? А може би не виждате смисъл да има такава тема в курса?
    • Материалът - Има ли нещо, което ви се струва излишно? Или нещо, което ви се иска да добавим? Кое ви се стори трудно за разбиране? Предпочитате ли да е по-компактно (за една лекция) или не?
    • Лекциите - Как ви се стори темпото на лекциите? Имате ли идеи за това как може да се подобрят? Кои от нещата не успях да обясня добре?
    • @me

    Ще се радвам да споделите какво (не) ви е харесало, без да се притеснявате. :) Също така, ако имате въпроси по самия материал, можете да ги зададете тук.

    И успех на теста :)

  2. Моето мнение:

    • Темата - Изключително полезна. По време на курса се спомена, че няма как да минем без Git. Напълно потвърждавам това твърдение. Клишето "учи се най-добре от практиката" важи с още по-голяма сила за Git, но е хубаво когато човек се сблъска, да е поне малко подготвен :)
    • Материалът - Според мен добре подбран. Лично на мен ми липсваше да се покаже как се разрешават конфликти при merge
    • Лекциите - Идеята ми за подобрение е поне единият час от втората лекция да е само практически примери end-to-end, а защо не и цялата втора лекция :)
    • Лекторът - притежава някои основни качества и желание да се превърне в добър лектор, но му липсва опит. Да продължава в същия дух и резултатът скоро ще е налице. Предполагам @mitio се радва от факта, че има такъв човек в екипа си.

    Според мен основната идея на тези 2 лекции бе да се даде една представа какво е Git, защо е полезно и основния набор от команди, необходими да се борави с него.

    In my opinion целта е изпълнена :)

  3. Темата - всеки в един или друг момент се сблъсква с работа с хранилища, просто няма начин. Git е доста добър избор за илюстрация, тъй като е най-популярният. Сравнителна таблица с други инструменти щеше да е интересно допълнение и илюстрация на лекцията.

    Материалите -според мен липсваха материали като картинки, видео. Спомням си как посещавах един курса и трябваше да използвам google code, Turtoise git. Имаше един pdf, където всичко беше обяснено с картинки. Съответно нямах проблеми, да си свърша каквото се искаше от мен. Като човек, който учи само от материалите, това наистина ми липсва.

    Не беше показана интеграция с нито едно IDE, графичен инструмент, като github windows . На всеки може да му се наложи да ги използва в един момент. Пример с друго хранилище, различно от github нямаше да е излишен- bitbucket, google code.

    Лекцията- не бях там и съответно нямам коментар.

  4. @Георги, поздравления за положените усилия и постигнатия резултат!

    Останах с добри впечатления от:

    • Избраната тема. Мисля, че е задължително в курса занапред да се преподава за Git.
    • Покритият материал. Схванах в дълбочина някои от основните команди и идеите зад ползването им.
    • Скоростта ти на излагане на данни - не е прекелено висока/ниска.

    Забележки:

    • Мисля, че може теорията да се преподаде набързо, а не да се обяснява на място. По време на втората лекция се сетих за това видео за Khan academy и идеята за учене на теорията вкъщи - мисля, че важи в случая. По-добре е да се нахвърля теория, а след това да гледаме, най-вече, практика и код.
    • Според мен ще е по-добре да се преподадат (в дълбочина) основните 4-5 команди, а за останалите само да се очертаят възможностите им. Това е идея, не казвам, че е страхотна -, food for thought.

    Съвети: Когато в рамките на 10-15 минути няма въпроси от студенти, показвай код. (: И пордължавай със същия ентусиазъм!

    • Темата е полезна и има място в курса. Изненадах се, че се оказа и толкова интересна, защото предварителната ми настройка беше "какво толкова има да им се обяснява на разни команди, нали мога да си ги прочета и сама, когато ми потрябват...". Много ми допадна да науча как работят нещата, стоящи зад тези команди, и, засрамено ще си призная, че ми помогна да разбера по-добре и ежедневната си работа с друга система за контрол на версиите. (:

    • Материалът ми се стори основен минимум. Картинки и аз обичам и мисля, че демонстрацията с Explain git беше нагледна, в допълнение една схема за добър git workflow, която другарче ми показа в понеделник, сериозно ме замисли за внедряване в ежедневния процес.

    • Темпото ми беше малко бавно, към края на третия час започнах да губя внимание (но това вероятно е камък в моята градина, отчитам усилията темата да бъде добре разбрана и да се отговори на всички въпроси).

    • След първата лекция обсъждахме как има хора, на които да преподават просто им се удава, по-скоро независимо от усилия и опит (които, естествено, са огромен плюс). Без четкане, мисля, че си от тях. Имаш знания, имаш и подход как да ги предадеш структурирано и последователно. Остава да си трупаш от плюсовете... (:

Трябва да сте влезли в системата, за да може да отговаряте на теми.